Az Európai Unió (LINK)
INTEGRÁCIÓ: Az európai országok gazdasági, társadalmi és jogi összehangolódása és összefogása annak érdekében, hogy kölcsönösen hasznos együttműködésben fejlődjenek. A téma jelentősége: a történelem érettséginél a rövid-válaszos vizsgarészben a 12.kérdés lehetséges az EU-ból. A tanmenetbe beletartozik.
Az Európai Unió egy olyan 27 országból álló társulás, mely közös gazdasági és politikai célok mentén 1993 november 1-én jött létre a hollandiai Maastrichtban. [térkép] Európai országok 1957 óta egyre szorosabbá váló, 1992-től ezen a néven létező rögzített gazdasági és politikai összefogása vagy uniója.
Az EU kialakulásának állomásai, története:
- Az első lépés az EU megalakulása felé az 1951-ben létrejött Európai Szén- és Acélközösség volt (Franciaország, Németország, Olaszország, Hollandia, Belgium, Luxemburg) Nehézipari, gazdasági együttműködést jelentett.
- 1957 -ben a római szerződésekkel létrejött az Európai Gazdasági Közösség. Segítői: Robert Schumann, Konrad Adenauer (kancellár) és Charles DeGaulle voltak.
- 1993-ban hatályba lépett, az 1992-ben aláírt Maastrichti Szerződés, mely létrehozta az Európai Uniót, illetve annak közös pénzét az eurót. Hatályba lépés dátuma: 1993 november 1.
Az EU három pillére: 1.) Közös kül-, és biztonságpolitika 2.) Belügyi és igazságügyi együttműködés 3.) Gazdasági összefogás, EGK.
Az EU szervei
Az Európai Unió 4 kiemelten fontos testülettel rendelkezik és vannak egyéb szervei is:
- Európai Parlament (720 tag) => székhelye Strasbourg, a francia - német határ francia oldalán. Pártok szerint foglalnak benne helyet a képviselők. Iyen pártok: Európai Néppárt, Szocialisták és Demokraták, Patrióták, Liberálisok, Zöldek. Az egyes országok népességszámuk arányában képviseltethetik magukat az Európai Parlamentben, Magyarország 21 képviselőt küldhet (Németország: 96-ot, Franciaország 74-et)
- Az Európai Tanács => elnöke Charles Michael (előtte:Donald Tusk). Az EU tagjainak kormányfői és államfői alkotják.
- Európai Unió Tanácsa (miniszterek tanácsa) A kormányok kiküldött minisztereiből áll. Területenként pl. pénzügy, külügy, mezőgazdaság ülnek össze a tagállami miniszterek. (Az összes pénzügyminiszter.)
- Európai Bizottság (27 tag) => elnöke Ursula von der Leyen (előtte: Jean-Claude Junker.) Az EU legfontosabb szerve. Tagjai a biztosok. Minden ország egy biztost delegáhat és minden területnek meg van a maga biztosa (pl. közlekedés, oktatás, egészségügy, mezőgazdaság.) Magyarország EU biztosa: Navracsics Tibor oktatás-ifjúság-sport ügyi biztos.
Egyéb szervek: Európai Bíróság (27 bíró), Európai Számvevőszék (28 tag), az Európa Tanács (47 tagja van) nem intézmény, csak „kvázi-intézmény”, Európai Központi Bank (ami a nemzeti központi bankokkal együtt alkotja a Központi Bankok Európai Rendszerét), Európai Befektetési Bank (beleértve az Európai Befektetési Alapot)
Az Európai Unió főbb adatai:
- Székhelye: Brüsszel (Belgium)
- Létrejötte: 1993 november 1. Maastricht
- Alapító 6 ország: Németország, Franciaország, Olaszország, Hollandia, Belgium, Luxemburg
- Tagállamok száma (2017): 27 db (utolsó csatlakozás: 2013., Horvátország) Csatlakozásra váró országok: Albánia, Szerbia, Makedónia, Montenegro, Törökország, Albánia, Moldova
- Lakosságszám: 510 millió
- Legfőbb szerződései: Római szerződés (1957), Maastrichti (1993), Amszterdami szerződés (1997), Nizzai szerződés (2001), Liszaboni szerződés (2007)
Az EU mai formájának 3 fontos eleme:
- Schengeni rendszer (1995) LINK=> Az EU külső határainak közös védelméről szó. Nem minden EU ország tagja. Mo. igen.
- Euro övezet (2002) LINK=> Azoknak az országoknak a köre, melyek teljesíteni tudták az euro bevezetésének követelményeit. 18 állam.
3.) Alapjogi Charta (2000) LINK=> Olyan polgári, politikai, gazdasági és szociális jogok melyeket a tagok kormányainak biztosítania kell. (Az utóbbi években ezen a téren a jelenlegi kormányzat számtalan bíráaltot kapott Brüsszeltől ezeken a területeken.) Az euro:
Magyarország EU csatlakozása LINK
Magyarország a rendszerváltást követően, 1991-ben az EU társult tagja lett, majd 1998 és 2002 közt csatlakozási tárgyalásokat folytatott Brüsszellel. Végül 2003 április 12-én népszavazáson döntöttek a magyarok a csatlakozásról. Hazánk 2004 május 1-én lett az EU tagja, 9 más országgal együtt. Jelenleg évente 4 milliárd eurot kapounk, befizetésünk 1 milliárd euro.
Az Európai Unió bővítése:
- Az Európai Uniót 6 alapító állam hozta létre
- Az első bővítés 1973-ban történt, amikor belépett az EU -ba az Egyesült Királyság, Írország és Dánia.
- A 80-as években csatlakozott (mediterrán bővülés): Görögország, Spanyolország, Portugália
- A 90-es években lett EU tag (skandináv-német bővülés): NDK, Ausztria, Svédország, Finnország
- Magyarországgal egyszerre belépő államok (2004): egyszerre 10 ország lépett be. Magyarország, Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Csehország, Málta, Ciprus, Szlovákia, Szlovénia
- Későbbi csatlakozók: 2007-ben: Románia, Bulgária, 2013-ban: Horvátország
***