6F - Tanyag I.
2024. november 07. írta: Töritanár__

6F - Tanyag I.

6F történelem

Bevezetés - követelmények: 1 óra

Követelmények hatodikban:

  • A hatodik osztályban minden órán 10-11 mondatot kötelező leírni a füzetbe, plusz lesz egy-egy ábra is. (A kivetítőn dőlt betűs részek leírása nem kötelező.)
  • Szóban felelés és írásban felelés is várható a tanév során. Az írásban felelő kijön, kap 1-2 kérést, kidolgozza írásban, majd én ezt áttekintem és kérdéseket teszek fel. A dolgozatokból kétféle van: 100%-os jegyet érő és témazáró (mely 200%-os)
  • A füzet: nagy alakú kell hogy legyen és tollal kötelező írni bele.

Ismétlés

  • Árpád-kor végének jellemzői: tartományurak megjelenése és az Árpád-ház kihalása (1301)
  • Tartományurak: országrésznyi birtokkal rendelkeztek, melyen királyokhoz hasonló jogkörökkel és udvartartással uralkodtak. Például: Csák Máté, Aba Amádé
  • Az utolsó Árpád-házi király, III. András után kihal az Árpád-ház 1301-ben.
  • A trónra az Anjou család kerül és első királyuk, Károly Róbert
  • [VIDEO: Károly Róbert] 8 perces a video

csik_vonal.jpg

Károly Róbert uralkodása (1308-1342)

 

Károly Róbert történelmi érdeme volt, hogy megerősítette az Árpád-kor végére meggyengül Magyar Királyságot (1). Francia és itáliai családja illetve nagy vagyona segítették őt abban, hogy megtörje a hatalmaskodó tartományurakat. (2)

Károly Róbert intézkedései (3):

  • Az 1312-es rozgonyi csatában legyőzte az egyik legerősebb tartományurat, Aba Amádét. (4)
  • Sikeresen visszavette királyi tulajdonba a korábban eladományozott földek és várak nagy részét (100 várat)
  • Az URBURA vagy bányabér átalakításával érdekeltté tette a nemeseket abban, hogy feltárják földjeik aranyalelő helyeit (6)
  • Harmincad vám (7)
  • Kapuadó bevezetése, melyet a jobbágyoknak kelle fizetnie a királynak (8)
  • Aranyaforint bevezetése melyen az Anjouk liliom motívuma szerepelt (9)
  • A visegrádi királytalálkozón a cseh és lengyel uralkodók gazdasági szövetségre léptek Károly Róberttel másrészt megegyeztek abban, hogy a lengyel-magyar trónt Károly Róbert idősebbik fia, Lajos kapja. (10)

csik_vonal.jpg

Nagy Lajos uralkodása (1342-1382)

Károly Róbert fia, egyidejűleg lengyel és magyar uralkodó. (1) Lovagkirálynak tekintjük, hadjáratokat vezetett a Balkánon, kelet felé és Nápolyba is családi belviszály miatt (2)

Az ősiség törvény lényege annak kimondása, hogy a nemesi birtok elidegeníthetetlen (nem eladható). (3) Apáról fiúra vagy lányra száll és csak a család kihalása után száll vissza a királyra. (4)

Az 1351-es törvények többi része az egységes 9-ed (nona) szedésről és az úriszékek rendszerének (illetve a pallósjognak) a becikkelyezéséről szólt és megerősítette a nemesi adómentességet. (5)

Nagy Lajos idején erősödnek meg az úgynevezett céhek. (6) A céhek egy-egy városban, adott szakmák érdekvédelmi szervezetei voltak, melyek közösen határozták meg az árakat, béreket, a gyártás módjait és a mestervizsgák végeredményeit. (7) Például: csongrádi patkolókovácsok céhe vagy szentesi köművesek céhe. (8)

A céhekben inasok, legények és mesterek dolgoztak. (9) Egy fiatalt először 7 évre adták be a céhbe kitanulni az adott szakmát, ekkor még inasként dolgozott. (10) Kásőbb céh-leénnyé léphetett elő, végül úgynevezett mester-vizsgát kellett tennie és akkor válhatott mesterré (11) 

csik_vonal.jpg

Luxemburg Zsigmond (1387-1437)

 

Magyar-német-cseh királyi címe után 4 évre a német-római császári címet is megszerezte (életet utolsó 4 évében). (1)

  • Sárkány rend létrehozása: azoknak a nemeseknek, akik elfogadták és támogatták Zsigmond politikáját a Sárkány rendbe való belépés támogatást jelentett. (2)
  • Zsigmond bevezette a telekkatonaság rendszerét, azaz előírta, hogy akinek 20 jobbágyteleknél nagyobb birtoka van, az katonát adjon a királynak. (3)
  • Tetszvényjog bevezetése: a pápa csak a király engedélyével hirdethet ki bullákat és nevezhet ki főpapokat.
  • Város törvények 1405-ben: Zsigmond városokat támogató, kereskedelmet élénkítő jogszabályai tartoztak ide. (4)
  • Zsigmond parasztpolitikája: 1437-ben Budai Nagy Antal vezetésével parasztfelkelés után született meg a Kápolnai Unió, mely Erdély legfőbb nemzetiségeivé a magyarokat, szászokat és székelyeket tette. (5)

Zsigmond külpolitikája: A Török Birodalommal szemben végvári vonal megépítését rendelte el, az 1396-os nikápolyi csatavesztést követően. (6)

Török hadsereg: szpáhik (lovasok) és janicsárok (gyakogosok) alkották (7)

Szorgalmi feladat: a füzetbe rajz készítése török harcosokról (pl janicsárokról) egy legalább 4-5 mondatos bemutatással (hogyan hatcoltak, milyen ruhákat, fegyvereket viseltek).

csik_vonal.jpg

Hunyadi János a törökverő

Hunyadi János (Tk 16.oldal) 11 mondat

Hunyadi János édesapja Havasalföldről települt Magyarországra hogy a királyt szolgálja. (1) Zsigmond királytól vitézségéért kapta meg 1409-ben Vajdahunyad várát Erdélyben. (2) Fia, Hunyadi János gyorsan emelkedett és elnyerte az ifjú I. Ulászló király bizalmát, aki 1439-ben megtette a déli végvárak vezetőjének, szörényi bánnak és erdélyi vajdának. (3)

Legjelentősebb hadjárata az úgynevezett Hosszú hadjárat volt mely 1443 őszén indult és az 1444-es vereséggel záruló várnai csatával végződött. (4) Ebben elesett a 20 éves király és Hunyadi is csak nagy nehézségek árán jutott haza. (5). Mivel az új uralkodó, V. László csak 4 esztendős volt, így a magyar nemesek a király felcseperedéséig Hunyadi Jánost tették meg kormányzónak. (6) Hunyadi 6 éven keresztül vezette az országot, mely idő alatt a Balkánon vezetett hadjáratot a török ellem, ám veszített a 2.rigómezei csatában. (7)

Nándorfehérvári diadal (1456) 8

  1. Mehmed szultán 1456 nyarán támadta meg 40 ezer katonájával a délvidéki ma Belgrád névre hallgató Nándorfehérvárt, melyet Szilágyi Mihály védelmezett. (9)

Hunyadi János azonban hősies módon bejutott a várba, majd kitörve elfoglalta a törökök ágyúit és azokkal lövette saját csapataikat. (10). A nagy magyar diadalhoz kellett Kapisztrán János ferences szerzetes által toborzot paraszthad is, mely ugyancsak hősiesen és váratlanul támadt a törökökre. (11)  

 Az Oszmán Birodalom jellemzői

  • Elhelyezkedése: délen, Kis-Ázsiában alakult ki egy Oszmán nevű vezető révén. a XIV. század elején
  • Vezetése: Élén a szultán állt és tanácsadó testülete a diván
  • Hadsereg: gyalogos janicsárok, lovas szpáhik és ágyúkezelő topcsik
  • Egri csillagok Gárdonyi Géza regénye az 1552-es török támadásról

csik_vonal.jpg

Mátyás a reneszánsz uralkodó

Mondák Mátyásról: Igazságos és bölcs királyként maradt fenn Mátyás neve, valójában azonban magas adói és a nemeseket mellőző döntései miatt saját korában nem szerették. [1] Emlékezete azért szépült meg, mert a későbbi háborús, válságos időkben már nagyra tartották a Mátyás-kori rendet és hódításokat. [2]

A királyválasztás: Édesapja, Hunyadi János a nándorfehérvári csata után, pestisben halt meg és az ifjúk király (V. László) félt a Hunyadi utódok befolyásától. [3] Kivégeztette Lászlót majd öccsét az akkoriban csak 14 éves Mátyást Csehországba hurcolta magával. [4] Itt azonban V. László váratlanul meghalt, a magyar nemesek így hazahívhatták Mátyást, hogy királyukká válasszák. [5] A királyválasztásra 1458 január 24-én került sor Pestnél a Duna jegén a legfontosabb főurak Szilágyi Mihály kormányzó és Garai László nádor támogatásával. [6]

nádor = A király utáni legfontosabb méltóság, a király helyettese és a nemesek vezetője. [7]

Erős királyi hatalom kiépítése: Mátyás 1458 és 1490 között uralkodott, uralmának jellemzői a következők voltak [8]:

  • Megtörte a bárók, nagyurak uralmát és a kisebb nemesekre támaszkodott
  • Királytól függő hivatalokat alakított ki
  • Magas adókat vetett ki a parasztságra
  • Zsoldos sereget tartott fenn, ez volt a híres Fekete sereg
  • Reneszánsz udvart tartott fenn

csik_vonal.jpg

A nagy földrajzi felfedezések

Azt a XV. század végén megkezdődő történelmi korszakot, melyben a spanyol és portugál hajósok természeti kincsekben gazdag területeket kezdtek felkutatni a Föld szinte minden táján, földrajzi felfedezéseknek nevezzük. [1.]

A felfedezések megindulásának okai:

  • 1.) Aranyéhség: Európa aranybányái kimerültek, így Európán kívüli vidékekről próbálták beszerezni, miközben felfedezték a világot.
  • 2.) A Török Birodalom: Elzárta a selyemutat is kikerülésére kényszerült Európa
  • 3.) Tudományos kíváncsiság, találmányok: Paolo Toscanelli 1474-es térképe, karavella hajók, iránytű.

 Felfedezők:

  • Bartolomeu Diaz => ő érte el először Afrika csúcsát (Jóreménység fok) 1487-ben
  • Vasco de Gama => ő érte el először Indiát Afrika megkerülésével 1498-ban
  • Kolumbusz Kristóf => ő fedezte fel Amerikát 1492-ben. Toscanelli térképe alapján 
  • Amerigo Vespucci => ő bizonyította be 1504 körül, hogy Amerika különálló földrész
  • Fernando Magellán => az ő flottája kerülte meg először a Földet 1522-ben.

 A spanyol - portugál győzelmek 3 oka:

Modernebb fegyverekkel puskákkal, ágyúkkal rendelkeztek, másrészt mert járványokat hurcoltak be (pl salmonella), harmadrészt pedig mert megosztották a helyi törzseket. (Divide et impera - oszd meg és uralkodj elve.) 

Leigázott kultúrák: (KÉP) maják, aztékok és inkák

  • Maják: Közép-Amerikában a Yucatán félszigeten (ma Mexikó) élő indiánok voltak. Jellemzőik: fejlett csillagászat és matematika,
  • Aztékok: Közép-Amerikában, a maják közelében (Ma Mexikó) éltek. Jellemzőik: emberáldozatok, lépcsős piramisok, fejlett földművelés. Fővárosuk: Tenocstitlán, nagy királyuk: II. Montezuma.
  • Inkák: Dél-Amerikában, az Andok csúcsai közt éltek. Jellemzőik: fejlett orvoslás, és építészet. Legfőbb uralkodó viselte az „inka” címet.

Következmények: új növények jelennek meg Európában: burgonya, kukorica, bab, kakaó, dohány, paradicsom, paprika, a világkereskedelem súlypontja a korábbi Levantei útvonalról áthelyeződött az Amerika - Európa - Afrika közti kereskedelemre, pénzügyi válság Európában (leesik az arany ára)

csik_vonal.jpg

Reformáció és ellenreformáció

Reformáció fogalma: A reformáció egy olyan 16. századi vallási megújulási folyamat volt, mely a katolikus egyház szakadását idézte elő, Luther Márton fellépése nyomán. [1.]

A reformáció elindítója: Luther Márton egy Ágoston rendi szerzetes, aki a wittenbergi egyetemen tanított teológiát. [2.] Luthert 1517-ben felháborította, hogy X. Leó pápa engedélyével búcsúcédulákat árusítanak a papok. [3.] Ezek pénzért adott feloldozást tartalmazó cédulák voltak. [4.] Luther 1517 október 31-én 95 pontba foglalta az egyházzal szembeni kifogásait [5.] A legfőbb pontok:

  • A pap előtti gyónás elvetése, mert szerinte a bűnbocsánathoz elég közvetlenül Istenhez fordulnunk. [6.]
  • A pápa nem tévedhetetlen és nincs világi hatalma [7.]
  • A 7 szentség közül csak kettő negtartása fontos: keresztségé és az úrvacsoráé [8.]

A pápa és a császár válaszul elrendelték Luther kiközösítését és fogságba vetését, ám Szászország ura, Bölcs Frigyes védelmébe vette [8.] A reformációnak ágai alakultak ki:

  • kálvinizmus
  • anabaptizmus
  • később: metodisták, adventisták, anglikánok

Ellenreformáció

Lényege: A katolikus egyház megpróbálta visszahódítani híveit és meggátolni a további áttéréseket. Ezért az 1545 és 1563 közti Tridenti zsinaton ellenreformációt hirdetett. Ennek lebonyolítására az újonnan létrejövő Jezsuita rendet választották. Vezetője: Loyolai Szent Ignác volt. A jezsuiták megjelentek a királyi udvarokban, és főrendi házaknál, diplomáciai és házitanítói munkát vállalva. Közben szolgálva az ellenreformációt.

Az ellenreformáció két ága: békés ellenreformáció és erőszakos ellenreformáció. A békés lényege: Búcsúcédulák tiltása, megfelelő papnevelő intézetek létrehozása, korszerű katolikus iskolák alapítása, szent kultuszok felélesztése, a könyvnyomtatás felhasználása. Erőszakos ellenreformáció: bizonyos könyvek betiltása, és az inkvizíció felélesztése.

A magyar ellenreformáció nagy alakja volt Pázmány Péter esztergomi érsek, aki a Felvidéken 1635-ben megalapította hazánk első olyan egyetemét mely tartósan is működni tudott! (Nagyszombati Egyetem) Pázmány Péter a békés és pozitív ellenreformációra példa. Ezt az irányzatot "katolikus megújulásnak" is nevezzük.

csik_vonal.jpg

A korai kapitalizmus kora

A tőkés gazdálkodás kialakulása: A 16. századra Európa népessége növekedésnek indult és kibővült a világkereskedelem is, hiszen már az amerikai kontinens is bekapcsolódott az áruforgalomba [1.] Az európai céhek nem győzték a termelést így hatékonyabb termelési forma jelent meg, a manufaktúra. [2.] Az emberek egy része ezekbe fektette pénzét a haszon reményében, így kialakult egy haladóbb gazdasági-társadalmi rendszer a kapitalizmus. [3.] Azt aki a pénzét manufaktúrákba fektette tőkésnek nevezzük, a befektetett pénz pedig a tőke. [4.]

A manufaktúrák

A céhektől eltérően a manufaktúrákban a munkát kisebb műveletekre bontották, így a termelés gyorsabb, hatékonyabb és olcsóbb lett, miközben a minőség viszont csökkent [5.]

  • Céh: inasok, legények – jó minőség, kevés mennyiség – nincs mankamegosztás -- kézzel
  • Manufaktúra: bérmunkások – rossz minőség, nagy mennyiség – van munkam – kezdetleges gépekkel
  • Gyár: bérmunkások – silány minőség, hatalmas mennyiség – futószalag -- gépekkel 

A manufaktúrákban bérmunkások dolgoztak nem céhlegények és a munka már kezdetleges gépekkel zajlott. [6.]

A világkereskedelem kialakulása

Átalakul a világkereskedelem, a korábbi Selymút helyett már az Atlanti óceánon bonyolódó Amerika - Európa - Afrika közt létrejövő kereskedelm lesz az elsődleges.

Polgárosodó társadalom:

Kialakulnak a tőzsdék és bankok. Emellett megerődösik a polgárság rétege. Ide tartoztak a kereskedők, iparosok és városlakók (vagyis mindenki aki nem jobbágy vagy nemes). A folyamat leginkább Angliában indult meg vagyis Anglia lesz az első polgárosodásnak induló ország.

A bejegyzés trackback címe:

https://torikonyv.blog.hu/api/trackback/id/tr8618726182

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása