11.5.4 Az első Teleki-kormány (1920-1921)
2025. január 23. írta: Töritanár__

11.5.4 Az első Teleki-kormány (1920-1921)

Az első Teleki-kormány (1920 július 19. -1921 április 14.): 

Az első világháború illetve a forradalmak után, gróf Teleki Pál 1920 nyarán kezdődő rövid miniszterelnöksége hozta el a konszolidációt. (Konszolidáció = gazdasági, politikai megszilárdulás és rend kialakulása) Magyarországon kialakult a Horthy-korszak stabilitása, melynek 24 éven keresztül.

teleki_kormany.jpg

A Teleki kormány működése során (1920 júli 19 - 1921 ápril 14) 5 fontos intézkedést hozott:

  • 1.) Fehér terror felszámolása: Elrendelte a fehérterror tiszti különítményeinek feloszlatását. A különböző szabadcsapatoknak be kellett lépniük a hivatalos hadseregbe vagy leszerelniük. Teljesen nem valósul meg csak 1922 -re. [Tiszti különítmények vagy szabadcsapatok: olyan katonai csoportosulások voltak, melyek a nemzeti-konzervatív-szélsőjobbos oldalt képviselték, de önkényes módon és törvénytelenül léptek fel kommunista vagy zsidó személyekkel szemben gyakran gyilkosságok elkövetésével (a fehérterrort megvalósítva)].
  • 2.) Beiktatta a Numerus Clausust (1920/XXV. tc.). Numerus clausus = zárt szám. Lényege: Az első antiszemita törvényként azt rögzítette, hogy a magyar egyetemeken minden etnikum olyan arányban tanulhat tovább, amilyen arányban a lakosságot alkotja. Zsidó ellenes volt, mert egyedül a zsidók képviselték magukat nagyobb arányban az egyetemeken. Miközben a lakosságnak csak 5-6% -a volt zsidó, addig az egyetemeken 10-11% -ban tanultak és a lakosság diplomásainak 22% -a tartozott az izraeliták közé.
  • 3.) Rend törvény megalkotása: törvényen kívül helyezte a kommunistákat és pártjukat (1921/III. tc.). A törvény szövege nem mondta ki a kommunista párt nevét, csak annyit írt: betiltandó valamely társadalmi réteg kizárólagos hatalmát követelő pártok
  • 4.) A Vitézi Rend létrehozása: A Horthyt korábban fegyveresen is támogatók körét vették fel kezdetben. Vitézzé avatták őket, használhatták nevük előtt a "vitéz" kifejezést és kaptak vitézi birtokot is. A Vitézi Rend megalakulását 1920 augusztus 10-én egy miniszterelnöki rendelet tette hivatalossá
  • 5.) Földreform törvény (1920/XXXVI.) Nagyatádi Szabó István kisgazda pártvezér dolgozta ki. Összesen 0,4 millió paraszt kapott földet (1,2 millió holdat osztottak szét) Célja a hatalmas paraszti réteg lecsendesítése és Horthy mellé állítása volt.

csik_vonal.jpg

Királypuccsok

A legitinistájk szerint a Habsburg-család törvényesen uralkodhat, mert az eckartsaui Nyilatkozat szerint IV. Károly csak felfüggesztette uralkodói jogait. Legitimisták: Teleki Pál (miniszterelnök), ifjabb Andrássy Gyula gróf (a kiegyezés-kori miniszterelnök fia) Rakovszky István (a nemzetgyűlés elnöke) és a hadsereg néhány főtisztje: Lehár Antal ezredes (a híres zeneszerző testvére) és Ostenburg-Moravek Gyula őrnagy (a szabadcsapatok egyik parancsnoka). IV. Károly látva, hogy sokan támogatják, elhatározta, hogy visszatér Magyarországra és ő lesz az ország uralkodója újra.  Az Eckartsaui Nyilatkozatban nem mondott le IV. Károly uralkodói jogairól (csak felfüggesztette azt).

Első királypuccs:

1921 márciusában IV. Károly Budapestre utazott, ám miután a környező országok és az antant tiltakozni kezdtek, Horthy elutasította hatalomátvételi szándékát

Második királypuccs:

1921 októberében a király Ausztriából Sopronba repült, majd ott híveiből ellenkormányt nevezett ki, majd néhány száz emberével vonattal megindult Pestre. Horthy azonban katonákat mozgósított és a budaörsi csatában legyőzte (Gömbös Gyula).

utolsoi_magyar_kiraly.jpg

A királypuccsok következményei: megalakul a Kisantant (1921 június) egészen 1938-ig működik. A magyar országgyűlés kimondja a Habsburg-ház trónfosztását (1921 végén)!

Trónfosztások történelmünkben:

  • 1620 augusztus 25. (Harminc éves háború, Bethlen)
  • 1707 június 13.  Ónódi országgyűlés (Rákóczi-szab.harc)
  • 1849 április 14. Debrecen (1848/49-es szab.harc)
  • 1921 november 6. Budapest (XLVII.tv)

IV. Károly sorsa:

Elfogják => Tihanyi fogság következik => Bajára viszik a Dunapartra => Dunán felhajóznak érte az angolok => Számüzetés hajón Madeira szigetére => spanyolnáthában meghal 1922 április 1. 

torikonyv_logo_menu.jpg

Harmat Árpád

A bejegyzés trackback címe:

https://torikonyv.blog.hu/api/trackback/id/tr2518781368

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása